YOGAYA İLK ADIM

 

Uzun zamandır şu son günlerde popüler olan yoga ya bir adım da sen atmak istiyorsun ama türlü bahanelerle veya doğru eğitmenini henüz bulamadığından tereddüttesin. Aman canım hatta popülerleşmiş olması ve internette gördüğün tüm o Yoga poz larından da sıkılmış olman da cabası. Sen kendi omurganın bel ağrının derdine düşmüşken veya baldırının kalınlığı, kilonun fazlalığı, üzerine işyeri stresi, aşk acısı vesaire derken,…. çoktan vazgeçip kendini koltuğa atıp abur cuburları yemeğe ve kafanda sorunları büyütmeye başladın bile. Üstüne bir de sigara yak, ohhh, yoga moga da neymiş diye diye hayatına devam da edebilirsin.

 

Eğer tüm ön yargılarını bir kenara atmış bu yazıyı okurken buluyorsan kendini , lütfen şimdi söyleyeceklerimi Yoga dünyasına attığın ilk adım olarak al & attığın bu ilk adımdan gurur duy.

  Yoganın sayısız faydalarından bazılarını sıralamak bile ; kan basıncını düşürmesi, kasların kuvvetlenmesi, kemiklerin kuvetlenmesi, omurganın esneklik kazanması ve sırt ağrılarının azalması, anksiyete , stres ve depresyon ve bağımlılıkların giderilmesi... vs.. o mat ın üzerine çıkmanız için yeterli olmalı aslında. Ancak, bir yoga eğitmeni olarak, bazı yaygın kulaktan dolma yanlış bilgiler nedeniyle bu antik sağlık hareket sistemini benimsemekte tereddüt eden birçok insanla tanıştım.

Yoga nın çok yavaş ve sıkıcı; havasız, tütsü dolu odalarda uygulanan ya da içerisi çok sıcak olan odalarda uygulanan veya sadece ilahilerin söylenip meditasyon yapıldığı , sadece bayanlara hitap eden veya sadece esnek insanlar için olduğunu düşünen bir sürü insan var maalesef.

 

 Gerçek şu ki vücut tipinize ya da mizacınıza uygun bir Yoga sınıfı muhakkak vardır.

 Yoga kuvvet ve dengenİn yanı sıra esneklik geliştirir - Ki bunlar yogaya başlamadan önce olması gereken olgular değil, yoga ile birlikte geliştirilen doğal bir sonuçtur..

 

 Kendine En Uygun Olan Yoga Stilini Bul

  • Büyük bir hevesle yoga kursuna gidiyorsun, herkes seratoninden uçuyor , güçlü ve esnek , sense ne yapacağını bilemez bir şekilde kıvranıyorsun, hocanın hareketlerini yapışını tam olarak göremediğin gibi söylediklerinden de bir şey anlamıyorsun , Yoga ile daha tam tanışamadan, hayatına getireceği tüm yararları daha göremeden hayatından çıkartmak ister hale geldin bile.

 Senin fiziksel durumuna & kişisel ihtiyaçların üzerine yoğunlaşıp tecrübeli ve uluslararası Yoga Allience RYT onaylı bir eğitmenle çalışmak çok önemli.

 

 Peki Hangi Yoga Sınıfı ve Yogaya Nasıl Başlarım ?

 

Yoga’ya başlamak istiyorsun ama nasıl bilmiyorsun, birkaç grup dersine girdin ve senden daha ileri seviyede hareket edenleri gördükçe belki de kendine olan güvenini kaybettin, kalabalık yoga sınıfları içinde boğuldun, bir çok farklı stil arasında kafan karıştı. Bir çok farklı yoga stili arasında iyice kafan karıştı..

ÖNCE DERİN BİR NEFES ALIN ..

  • Uyumlandığınız bir yoga eğitmeninden yardım alın
  • Yoga başlangıç sınıflarına veya farklı hocalarla atölye çalışmalarına katılın
  • Beklentiyi bir kenara bırakın ve sadece adım atın
  • Eski Yoga Metni Patanjali Yoga Sutra , Yoga duruşunu (Asana ) Sthira Sukham Asanamolarak tanımlar. Duruşları sadece rahatça yapabildiğiniz kadar yapın, limitlerinizi gözlemleyin ve bir adım ötesini nefesi referans alarak ilerleyin.
  • Kendinizi yoga sınıfındaki diğer öğrencilerle karşılaştırmaktan kaçının. Her beden türünün eşsiz olduğunu ve farklı insanların farklı uzmanlık düzeylerinde olduğunu unutayın. Bazıları belirli bir Asana’yı kolayca uygulayabilirken diğerlerinde ise biraz daha zaman ve pratiğe ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle stres altına girmeyin ve kendinizi zorlamayın.
  • Uygulamanın ilk günlerinde kaslarda biraz acı hissederseniz endişe etmeyin. Ancak herhangi bir ağrı varsa eğitmeninize haber verin. Buradaki temel nokta yoga pratiğinde düzenli ve sabırlı olmaktır.
  • Yoga Pratiği öncesinde ağır yemekler yemekten kaçının.

 

Farklı Yoga Stilleri için Yga Stilleri sayfasına göz atmanızı öneririz .. YOGA STİLLLLERİ

Bilgi ve Kayit Icin tiklayiniz