YOGA STİLLERİ

 

ASHTANGA YOGA : Ashtanga antik yogaöğretilerine dayanan, ancak popülerliğini PattabhiJois tarafından batı ya getirildiği 1970 lerde ( pah-tah-bee, joyce  telaffuz) ele alan bir yoga çeşididir..Bu duruşlar belirli bir sırayı izler ve her bir stil birnefes olarak her hareketi bağlantılar. Vinyasa yoga ile benzerliği olmasına karşın, Ashtanga Yoga da tamamen aynı sıra ile aynı pozlargerçekleştirilmesidir. Bu sıcak, terli, fiziksel olarak zorlu bir uygulamadır.

ANUSARA YOGA : 1997 yılında Amerikalı bir yogi John Friend tarafından geliştirilen anusara yoga hepimizin içindeki iyiliği ve güzelliği dışarı çıkartabilmek esasına dayanarak kalplerini ve deneyimlerini zerafet ile bütünleştirerek öğrencilerin içsel yolculuğuna fiziksel asanaları kullanarak öncülük ediyor.

HATHA YOGA: Fiziksel hareketler ve duruşlar, nefes alma teknikleri bu çeşide girmektedir. Raja yoga nın bir koludur. 15.yüzyılda Hindistanda ortaya çıkmıştır ve kitabı Swami Swatmarama nın  Hatha Yoga Pradipika  adlı eseridir.Ha-Tha Güneş ve Ay anlamına gelir. Birlikte yazıldığında ise  güçlü  anlamını taşır.

RAJA YOGA: Aynı zamanda “Asil Yol” da denmektedir. Egzersiz ve nefes alma tekniklerini, meditasyon ile birleştirip ortaya başarılı bir insan çıkarmayı amaçlar.

BİKRAM YOGA : Yaklaşık 30 yıl önce, BikramChoudhury sınıflarını yapay ısıtmalı odalardatutulan yoga okulunu geliştirdi. 26 ana asanadan oluşan Bikram yoga dizini bilimsel olarak vücuttaki tüm kasları, bağları, tendonları ve eklemleri çalıştırmak üzere geliştirilmiştir. Bu yoga serisi organları, salgı bezlerini ve sinirleri harekete geçirerek sistematik olarak taze oksijen dolu kanın vücudun tamamında dolaşmasını sağlayarak tüm organları ve dokuları yeniler. Her bir duruş sizi bir sonradakine hazırlar ve bir öncekinden alınan yararları arttırır.

SIVANANDA YOGA : olumlu düşünme üzerine kurulu bu yoga öğretisinde 12 ana asana kullanılır. Hatha ve Raja Yoga ustası Doktor Swami Sivananda’nın (1887-1963) yakın bir öğrencisi olan Swami Vishnudevananda tarafından kurulmuştur. Yaklaşık 50 yıldan beri tüm dünyada Asanalar (vücut duruşları), nefes alıp verme egzersizleri, derin gevşeme, beslenme, olumlu düşünme ve meditasyon öğretilmektedir.

JNANA YOGA: Bilgeliğe uzanan yol, tek bilince erişme hali.

BHAKTİ YOGA: Tanrı kavramı üzerinden yola çıkıp, ileri derecede konsantre olup kişinin kendini tamamen o işe adamasını ön gören yoga çeşididir.

KARMA YOGA: Bu yoga çeşidinde bütün hareketler aklın kişisel bir tanrı kavramına uyarlanmasıyla yapılmaktadır.

TANTRA YOGA: Görünmeyen bilinci belirli kelimeler, diyagramlar ve hareketlerle açıklamaya çalışır. Fiziksel ve ruhsal bedenlerin birleşimini göstermek için kullandıkları diyagramlardan biri üst üste konmuş iki üçgendir. Aşağıya bakan üçgen fiziksel alemi ve kadını, yukarı doğru bakan üçgen ise ruhsal alemi ve erkeği sembolize eder.

KASHMİR SHAVİZM: Bu yoga öğretisine göre evrendeki her şeyin hem kadınsal hem de erkeksel özellikleri vardır. Bu öğretiye göre kadınsal ve erkeksel prensipler birbiriyle iç içe geçmiş eşit bir ortaklık oluştururlar ve bu yüzden birbirinden ayrılmaları mümkün değildir. Aralarındaki çekim zıtlığın mutlak birleşimini doğurur ve bu birleşim tadına doyamadığımız bir karmaşıklığı bize sunar. Diğer öğretilerin aksine Kashmir Shavizm akla değil duyguya dayalıdır. Entelektüel anlayışın Yoga öğreniminde hiçbir zaman tek başına yeterli olmayacağını iddia eder.

Bilgi ve Kayit Icin tiklayiniz