YOGA AYURVEDA

YOGA FELSEFESİ & AYURVEDA

Bilgi ve Kayit Icin tiklayiniz 

Yoga ve ayurveda iki kardeş disiplindir. Yoga kendini- bilme bilimi, Ayurveda ise Kendine-Şifa bilimidir Ayurveda Sanskritçe iki kökten türemiştir. ‘ayus günlük yaşam ve hata döngüsü anlamına gelirken ‘vid bilgi anlamına gelir. Ayurveda günlük hayatın vehayat döngüsünün bilgisidir.. Yoga ve ayurveda bu anlamda birbirini destekleyen iki disiplin olarak karşımıza çıkar. Ayurveda veya ayurvedik tıp ilk olarak Hindistan da ortaya çıkmış ve 5.000 yıldan fazla bir süredir kullanılan bir sağlıklı yaşam sistemidir. Ayurveda sağlıklı yaşam uygulamalarıyla ( masaj, meditasyon, yoga, diyet ve bitkisel çözümler) hastalıkları önleme ve tedavi etmeye yönelik bir uygulamadır. Vadyalar (Ayurveda hekimleri) beslenme, psikoloji, astroloji, kıymetli taş ve renk terapisibitkisel ilaçlar ve iklim bilgisine aşinadırlar.

Kişinin bünyesine uygun olan doğru gıdaları ve baharatları tüketmesini, kendi beslenme tarzını keşfetmesini, gündelik ve mevsimsel rutinleri kendi fıtratına göre hazırlamasını hedefliyor. Kişinin daha mutlu, daha sağlıklı, daha zinde ve daha kaliteli bir yaşam sürmesi için uygulaması gereken kurallar bütününü içeren Ayurveda; kişinin genel sağlık durumunun da iyileşmesine yardımcı oluyor.

Kısacası Ayurveda nın temel amacının öncelikle kişinin kendi ideal bünyesini tespit etmesini sağlamak, yaşamı ve beslenmesi ile ilgili tüm dengesizliklerin kaynağını bulmak, bozulan bu dengeyi yeniden sağlamak adına kişiye önerilerde bulunmak; olduğunu ifade edebiliriz.

Ayurveda felsefesinin kaynağı olan Vedik metinlerine baktığımızda insanların 3 temel bedenden oluştuğunu net bir şekilde görebiliyoruz.

Yoga ve Ayurveda arasındaki bağlantı prana; yani yaşam gücüdür. Yoga tekamülsel dönüşümü arayan Prananın bir anlamda zekasıdır diyebiliriz. Ayurveda ise şifa gücü. Yoga; tam, etkili, verimli ve sistematik bir şekilde insana içindeki ruhu araştırma ve algılama yolunu öğretmektedir. Birey dışsal bedeni inceleyerek içsel öze ulaşmaktadır. Kendini algılama yolunda birey bedenden sinirlere, sinirlerden hislere, hislerden duyguları kontrol eden zihne, zihinden mantığı ve iradeyi yöneten zekaya, zekadan egoya, egodan bilinçe ve bilinçten gerçek öze, yani ruha ilerlemektedir.

Düşünce ve uygulama sistemi olan Yoga da antik çağlara dek uzanan Hint yoga filozofu Patanjali nin öğretilerinden akan felsefi sistemi birincil referans olarak alınır.


ÜÇ GUNA VE ÜÇ DOŞA

Yoga felsefesinde, evrendeki tüm maddeler Prakriti adı verilen temel kaynaktan oluşmaktadır. Bu eterik

Prakriti den üç temel nitelik, doğanın, enerjinin, maddenin ve bilinçliliğin temel yönlerini yaratarak ortaya çıkar.

Bu üç nitelik ( GUNA )

1. tamasik (karanlık),

2. rajasik (aktivite)

3. satvik dır (varoluş)

Her üç nitelik daima çevremizdeki her varlıkta ve cisimlerde bulunurlar ancak miktarları farklılıklar gösterebilir. Biz İnsanlar, bedenlerimizde ve zihinlerimizde bu nitelik seviyelerini bilinçli olarak değiştirmek için benzersiz bir yeteneğe sahibiz. Bu nitelikler kendiliğinden ayrılıp atılmaz, ancak arttırmayı veya azaltmayı teşvik etmek için bilinçli olarak davranılabilir. Bir guna, dış nesnelerin, yaşam tarzı uygulamalarının ve düşüncelerinin etkileşimi ve etkisiyle arttırılabilir veya azaltılabilir.

Tamasik; karanlık, atalet, hareketsizlik ve metaryalistik halindedir. Tamas bilgisizlikte kendini gösterir ve tüm varlıkları manevî hakikatlerinden vurarak aldatı. Tamasları azaltmak, tamasik gıdalardan, uykudan, yeme, hareketsizlik, pasiflik ve korku durumlarından kaçınmak gerekir. Tamasik gıdalar arasında ağır etler ve hazır gıdalar, kimyasal olarak muamele görmüş, işlenmiş veya rafine edilmiş yiyecekler bulunur.

Rajasik; enerji, hareket, değişim ve hareket halidir. Rajasik niteliğin doğası cazibe, özlem ve bağlılıktır ve bizi çalışmalarımızın meyvelerine kuvvetle bağlar. Bu niteliği azaltmak için rajasik gıdalardan, aşırı egzersizden, aşırı işitme, yüksek sesle müzik, aşırı düşünme ve aşırı maddi eşyalar tüketmekten kaçının. Rajasik gıdalar kızarmış gıdalar, baharatlı gıdalar ve uyarıcıları içerir.

Satvik; Sattva bir uyum, denge, sevinç ve zeka halidir. Satvik nitelik, rajasik ve tamasik nitelikleri düşürdüğü ve kurtuluşu mümkün kıldığı için, yogini ve yoginin ulaşmayı hedeflediği yerdir. Sattvayı artırmak hem rajaları hem de tamas ları azaltmak için doyurucu yiyecekler yiyin ve sevinç ve olumlu düşünceler üreten faaliyetlerin ve ortamların tadını çıkarın. Şarap gıdaları, tahıl ve baklagiller ile yerin üstünde yetişen taze meyve ve sebzeleri tercih edin. Tüm yoga uygulamaları zihin ve beden içinde sattvik nitelik yaratmak için geliştirildi. yoga yapmak ve yogik yaşam tarzına öncülük etmek, satvik niteliği güçlü bir şekilde geliştirir.

Zihnin psikolojik nitelikleri son derece kararsızdır ve farklı gunalar arasında hızlı bir şekilde akıp değişebilir. Zihin baskın gunası algılarımızı ve çevremizdeki dünya perspektifini etkileyen bir objektif olarak işlev görür. Böylece akıl rajasik ise, dünya olaylarını kaotik, kafa karıştırıcı ve talepkar gibi yaşayacak ve bu olaylara rajasik bir şekilde tepki verecektir.

Bütün gunalar ortaklık kurarlar ve böylece benliğine egona bağlanırlar. «Bu üç gunanın üzerine yükseldiğinde; doğum, yaşlılık, hastalık ve ölümden kurtulmuş olur; Ve aydınlanmaya erişirsin «(Bhagavad Gita, 14.20). Yogi/ ni in hedefi sattva yı ise, nihai hedefi ise benliğin yanlış tanımlanmasını aşmaktır ve tüm yaşamın olumlu ve olumsuz niteliklerine hem iyiye hem de kötüye bağlanmamaktır.

Çoğumuz İnsanlardaki farklılıkların gerçekte neden olduğunu merak etmişizdir Bazıları hiperaktif ve hızlı hareket ederken neden diğerleri harekette zerafeti ve sükuneti sunuyor ? Bazıları neden beş öğün yemek yerken, bazıları neredeyse bir salatayı zor bitiriyor? Neden bazıları doğal olarak neşeli, diğerleri ise dünyanın ağırlığını omuzlarında taşıyorlar sanki? Modern genetik, bazı fikirler sunabilir, ancak her insanı benzersiz kılan karakteristik özellikler ve öznellikler nelerdir?
Ayurveda bu soruların tümünü üç Dosha ile yanıtlıyor:

3 DOSHA
Doshalar, insan vücudu ve zihni boyunca bulunan biyolojik enerjilerdir. Bütün fiziksel ve zihinsel süreçleri idare ederler ve kişinin sağlıklı olması ve tümlüğe ermesi için kişiye uygun bireysel bir plan hazırlamaya yardımcı olurlar.
Ayurveda da üç dosha vardır ve bunlar farklı enerjik tipte insanları oluşturur. Vata. Pitta ve Kapha ya 3 dayanak denir. Tüm evren 3 orginal güç olan; enerji. Işık ve maddeden türemiştir. Vedik bakış açısıyla bu şuurun (tek bilincin) kendi güçleridir.
Enerji; Yaşam gücünün temeline, Işık; Aklın kaynağına (görmek,ayırt etme, farkına varmak), Madde; Bedenin kayanağına işaret eder. 
Yoga uygulamasında her bir dosha önemlidir.
Tüm dünya beş elemnetlerden dünyaya gelmiştir ve bu elementlerin insan vücudunda kombinasyonu her insanda farklı şekilde var olur. Bunları dengede tutmak ister fiziksel, zihinsel veya ruhsal açıdan olsun, sağlığı devamlı kılmak ve hastalıkları iyileştirmek bakımından anahtar rolü oynamaktadır.HAVA(Vayu): yaradılışı harekete geçiren şeffaf, yoğunluğu az, kinetik bir güçtür. ATEŞ (TEJAS); doğada ısı üreten ve ışık yayan güç ima edelir. SU(JALA) H2O molekülünde mükemmel ve basit bir şekilde görüldüğü gibi realitenin maddeleri bir arada tutatr yönünü anlarızı. Toprak(PRTHİVİ) ve boşluk (AKASHA) aynı prototipik şekilde anlaşılır.

VATA: (Eter. Hava)
Vata^nın Sanskritçe anlamı ‘hareket ettiren yada rüzgar anlamına gelir.. Diğer iki doshanın arasındaki hareket ettiren güçtür.Uygun duyu organları yoluyla gelen algılara yön veren, onları psikolojik olaylara çeviren ve faaliyet organları yoluyla uygun tepkileri yönlendirir. Akciğerlerde havanın, dolaşım sisteminde kanın ve zihninde düşüncelerin dolaşmasından sorumludur. Zihinsel dengeyi ve kavrayışı sağlar. . 
Hızlı, yaratıcı, ince ve güçlüdür. Etkin bir sosyal yaşam ve koşuşturmaca enerjilerini kullanmaları için gereklidir. Çok sık seyahat etmek hava grubunda olan Vata da dengesizlik yaratabilir. Sıcak ve nemli gıdalar yemeli ve aşırı soğuk dondurulmuş gıdalardan kaçılmalıdır. 
Kalınbağırsaklar. Rektum, idarar torbası, sırt, eklemler, kemik, merkezi sinir sistemi, kulaklar ve cilt vata doshanın yerleştiği yerlerdir. 
Vata dosha dengede olmadığında; uyku sorunları, yorgunluk, direnç kaybı, kabızlık, ağrı ve anksiyete yol açar. 

 
VATA  - +
  Şalgam Ispanak
  Buğday Çimi Kabak
  Lahana Taro Kökü
  Mısır Tere Roka
  Arpa Balkabağı
  Müsli Kinoa
  Kuskus Pirinç
  Siyah Fasulye Maş Fasulyesi
  Bezelye Yulaf(Pişirilmiş)
  İnek Sütü Soya Sütü
  Kuzu Sığır Eti
  Tavşan Tavuk
  Domuz Ördek
  Beyaz Şeker Somon
    Karides

PİTTA ( ATEŞ- SU)
Isı üretimi,metabolizma, kana rengine verme, görme ve deri parlaklığı olarak tanımlanır. Zihin aleminde pitta, zekanın parlaklığını, çoşkusunu;hoşnutluğunu, cesareti ve gerçeğin hafızasını üretir. Kararlı, güçlü ve iradeli bir vüc