Surya Namaskar Serisi A

SURYA NAMASKAR / GÜNEŞİ SELAMLAMA SERİSİ A

Güneşi selamlama hareketleri ,bedeni asanalara başlamadan önce ısıtmak ve hazılamak için mükemmel bir hareket zinciridir. Her bir hareket omurgayı ters yönde kavislendirerek çalıştırır. Tüm bedeni çalıştırır.

TADASANA Dağ Duruşu

(Samasthiti-asana olarak da bilinir) Hareket etmeden sağlam durmak anlamındadır.
Çakra İlişkisi: Muladhara, Kök Çakra Ayakta durarak tabanları, topukları ve ayak parmakları sıkı bir şekilde yere basılır. Yere doğru köklenirken ağırlık her iki ayağa eşit olarak dağıtılır. Kollar içeriye doğru, avuç içleri birbirine paralel, diz kapaklarını yukarı doğru çekerek bacaklarınızın düzlüğünü hissedin.
Tabanlardan bacaklara ve gövdeye oradan başın tepe noktasına doğru düz bir çizgiden uzadığınızı hissedin. Tadasana, ayakta uygulanan pozların başlangıç duruşudur. Ama başlı başına bir duruş olarak da uygulanması çok yararlıdır.
Birçok rahatsızlık, bu sade duruşla izlenebilir. Eğer omurga, uygun şekilde hizaya getirilemiyorsa veya sırtta gerginlik sertlik varsa, bu çoğunlukla vücutta bir dengesizlik yaratır. Bu duruş bozukluğu ve dengesizlik organlarda, salgı bezlerinde ve sinir sisteminde rahatsızlık meydana getirir. Bu asana günlük koşuşturma sırasında görmezden gelinen duruş bozukluklarının getirdiği rahatsızlıkların farkına varılmasını sağlar.
Nefes ile beraber uygulanırsa zihinsel ve fiziksel sakinlik getirdiği açıkça görülür.
Tekrar dengeyi sağlamak için Asana uygulamaları arasına Tadasanayı koymak gerekir.
Faydaları: Siyatiğe iyi gelir, Düz tabanlığı azaltır, Kalçaları s, bacakları ve ayak bileklerini güçlendirir.

 
URDHVA HASTASANA (Eller Yukarıda Selamlama)

Nefes Alırken Kollarınızı birbirine paralel gelecek şekilde yukarıya doğru uzatın.
Omuzlarınızı boynunuza doğru sıkıştırmadan, önce avucunuzun tabanlarına, daha sonra avuç içlerine ve sonunda parmaklarınıza dokunarak avucunuza sıkıca basın.
Dirseklerinizi tamamen uzatın Boynunuzun arkasını sıkıştırmamaya dikkat edin, başınızı biraz geriye doğru eğin ve baş parmaklarınıza doğru bakın.
Faydaları: Omuz ve koltuk altını esnetir, Astıma iyi gelir.

 

UTTANASANA (Derin Öne Eğilme Duruşu)

Ayakların yere doğru köklendiğinden ve dengede olduğunuzdan emmin olun.
Omurgayı uzatarak öne doğru eğilin. Bacak ve sırt kasları yeterince açık değilse dizler hafif bükülerek duruş yapılabilir.
Gövdeyi bacaklara doğru bırakın, Her nefes alışta gövdeyi uzatarak ve her nefes verişte öne doğru biraz daha bırakarak duruşta derinleşme çalışması yapabilirsiniz. Omuzlar kulaklardan uzak tutun.
Faydaları: Kalçaları ve arka bacak kaslarını esnetir, Omurgayı esneterek güçlendirir. Zihni sakinleştirir ve stresin giderilmesinde yardımcı olur.
Karaciğeri ve böbrekleri canlandırır. Sindirimi geliştirir.Astım, yüksek kan basıncı, osteoporoz ve sinüsler için tedavi edicidir.

 


ANJANEYASANA (Hilal Hamlesi Duruşu)

Bir ayağınızı geriye atıp dizinizi yere sabitledikten sonra Kollarınızı yere dik olacak şekilde yukarı doğru kaldırın. Kuyruk sokumunuzu aşağı doğru getirirken, kasık kemiğinizi göbek deliğinize doğru kaldırın. Göğsünüzü ve omuzlarınızı dikleştirin.Başınızı geriye doğru atarak yukarı doğru bakın. Bu esnada boynunuzun zorlanmamasına dikkat edin.
Faydaları: Baldırlar,Kasıklar, Abdominal böğe, Göğüs, Omuzlar ve boyun bölgesini esneterek güçlendirir.

 

PLAKASANA

Ayaklarınızı arkaya basın, omuzlarınız bilek kıvrımlarınızla aynı hizaya gelecek şekilde ayak parmaklarınızı sıkıştırın.
Parmaklarınızı iyice açın. Ayaklar kalça genişliğinde açık. Ellerinizle yere doğru köklenirken karnınızı sıkın ve omuzları geride tutun.
Faydaları: Tendonitise iyi gelir, tüm bedeni güçlendirir, kolları kuvvetlendirir, sırtın üst tarafındaki kasları geliştirir, kemik yoğunluğunu artırır.

 

CHATURANGA DANDASANA (Dört Kollu Asa Duruşu) (VEYA ASHTANGA NAMASKARA 8 NOKTA İLE)

Topuklarınızdan arkaya doğru uzanın, göbeğinizi omurganıza yaklaştırın ve kollarınızın ön kısmı göğüs kafesinizin yanına dokunana kadar dirseklerinizi arkaya doğru hafifçe uzatın.
Omurganızı uzatın ve çenenizi hafifçe içeri çekin. Omuzlar geride ve karın sıkı.
Faydaları: Chaturanga neredeyse tüm vücudu çalıştıran ve güçlendiren bir asanadır. Yoga şınavı diye de bilinir. Özellikle bedenin üst kısmını kollar ve göğsü güçlendirir. El bileklerinin işlevselliğini arttırır. Devamlı uygulandığında duruş pozisyonumuzu geliştirmemizi sağlar.

 

URDHVA MUKHA SVANASANA (Yukarı Bakan Köpek)

Bu asana, Bhujangasana - Kobra Pozu ile benzerlik göstermektedir.
Kobra duruşunda kasıklar ve dizler yerdedir. Yukarı Bakan Köpek duruşunda ise kasıklar ve dizler yerden kaldırılır. avuç içlerinizi yere bastırarak kendinizi yukarı itin. Kollarınızı ve omuzlarınızı düz bir çizgide tutarak üst bedeninizi kaldırın. Boynunuzu omuzlarınızla sıkıştırmamaya özen gösterin. Göğüs kafesini öne doğru uzatırken üst bedeni yukarı doğru yükseltin. Dizler yerden kalkık. Kuyruksokumunu kasığa doğru bastırın ve kasığı göbeğe doğru kaldırın. Kalçalarınızı hafif sıkın.
Faydaları: Omurgayı, kolları ve el bileklerini güçlendirir. Göğüs kafesini, akciğerleri, omuzları ve karnı esnetir. Kalçaları sıkılaştırır. Karın içi organları canlandırır.

 

ARDHA MUKHA SVANASANA (Aşağı Bakan Köpek)

İlk başlangıçta dizleri biraz bükülmüş tutun.
Kuyruk sokumunu yukarı doğru kaldırın. pelvisinizin arkasından uzatın ve hafifçe pubise doğru bastırın. Bu dirence karşı oturan kemikleri tavana kaldırın ve iç ayaklarınızdan iç bacakların kasıklarına kadar çekin.
Daha sonra üst kalçalarınızı geriye itin ve topuklarınızı zemine doğru veya aşağı doğru gerin. Dizlerinizi düzeltin ancak onları kilitlemediğinizden emin olun. Dış baldırları sıkın ve üst baldırları hafifçe içeri doğru alın.
Faydaları: Zihni sakinleştirir, stresi rahatlatır.
Bedene enerji verir. Omuzları, üst arka bacak kaslarıın, alt arka bacak kaslarını, ön ayak bileği kaslarını ve elleri esnetir. Kolları ve bacakları kuvvetlendirir.
Menopoz semptomlarını rahatlatır.Osteoporozun önlenmesinde yardımcıdır.
Sindirimi geliştirir.Başağrısı, uykusuzluk, sırt ağrısı ve yorgunluğa iyi gelir.
Yüksek kan basıncı, astım, düztabanlık, siyatik, sinüzitte tedavi edicidir.

 

ANJENEYASANA UTTANASANA URDHVA HASTASANA NAMASTE TADASANA (SOL AYAK İLE TEKRARLA)

Genel Faydaları: Surya Namaskar’ın faydaları çok yönlüdür.
-Güneşi selamlama duruşları, ısınma hareketleri ve asanaların iyi bir karışımıdır.
-Kan dolaşımını iyileştirir. Denge sağlar.
-Kalbi güçlendirir. -Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.
-Karın kasları, solunum sistemi, lenf sistemi, omurilik sinirleri ve diğer iç organları uyarır. -Buna ek olarak, omurga, boyun, omuz, kollar, eller, bilek, sırt ve bacak kaslarını esneterek güçlendirir.
-Psikolojik olarak bedenin, nefesin ve zihnin birbiri ile olan bütünlüğünü düzenler, böylelikle zihni sakinleştirir ve enerji seviyelerini artırır.
-Tüm bedeni çalıştıran yoğun bir fiziksel egzersiz olmasından dolayı, Bedeni sıkılaştırır ve eşit oranda kilo vermenizi sağlar.

 
Etkinlikler