NEFES (PRANAYAMA)

Yeni Başlayanlar İçin Nefes Teknikleri

 

Yoga Nefesi ya da Pranayama duyguları sabitlemektedir, bedeni canlandırır ve zihinde büyük bir netlik oluşturur. Egzersizler önce, doğru nefes ve diyaframın nasıl tam olarak kullanıldığı anlaşılarak yapılmalıdır.  Prana akışını kolaylaştırmak ve  akciğerleri genişletmek için , Yoga Nefes egzersizleri düz bir çizgide omurga, boyun ve kafa ile oturarak yapılır - ya Kolay Duruş- Bağdaş kurarak, Lotus Duruşu veya her ikisinde de rahat değilsek bir sandalyede düz ve dik bir şekilde oturarak yapılır.

Kapalabhati ve Anuloma Viloma Asanalar Temel Oturumunda eşit öneme sahiptir ve Pranayama omurgasını oluştururlar.

 

Kapalabhati  - Körük Nefesi

 

Kapalabhati temizliği için özel olarak kullanılan bir Nefes Tekniği. Eğer hava yollarının mukus bir şey var ya da göğüs gerginliği ve tıkanıklıkları hissediyorsanız özellikle toksinleri bedenden atmak için ideal bir nefes tekniğidir.

 

Sindirim sitemini çalıştıran, karın kaslarını geliştiren bir nefes tekniğidir. Aynı zamanda kötü enerjiyi dışarıya atmamıza yardımcı olur. Beyne daha fazla oksijen göndererek beyin hücrelerini yeniler. Vücuttaki salgı bezlerini aktive eder.

Uygulanışı : Karın kaslarımızı kullanarak, nefes verirken ani ve keskin bir şekilde burundan ard arda nefes verilerek akciğerlerdeki hava boşaltılır ve ne son tüm nefes boşaltılır ve derin bir nefes aldıktan sonra aynı işlem tekrarlanır. – ( 20-30 kez )

 

Anuloma Viloma

Anuloma Viloma ayrıca Alternatif burun deliği Solunum Tekniği denir.  Tüm solunum sistemini temizler.  Zihni sakinleştirir ve detoks etkisi vardır.

 

Bhramari –Vızıldayan Arı

Brahmari nefes tekniği yani Vızıldayan arı  nefes egzersizi  uygulaması zor olsa da yeterli uygulama ve sabır ile birlikte, sonunda bu tekniği gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Brahmari nefesi, yatıştırıcı ve huzur verici bir tekniktir. Nefes verme süresini uzattığından dolayı hamile kadınlar için son derece yararlıdır ve doğum için muhteşem bir hazırlık sayılır.

 

Her iki burun deliğinizden hava girecek şekilde burnunuzdan nefes alın ve burnunuzdan nefes verin. Yere dik oturun.Ellerinizi kulaklara getirin, dirsekleri omuz hizasında tutun.İşaret parmaklarınızla kulak deliklerinizi kapatın.Dilinizin ucunu, üst damakta rahatça gidebildiği kadar arkaya götürüp, damağınıza dayayın. Dişleriniz hafif aralık kalsın. Dudaklarınızı kapatın ve gevşetin.Burnunuzdan derin bir nefes alın. Dudakları kapalı tutmaya devam edin, içinizdeki nefes tükenene kadar, kesintisiz bir “mmmmm” sesi çıkarın.Yüksek sesle nefes verirken ağzınızı kapalı tutun. Rahat edene kadar nefes vermeye ve ses çıkarmaya devam edin. Sonra ses çıkarmadan burnunuz­dan nefes alın. Bu işlemi 10 kez tekrarlayın. Mırıldanma benzeri sesler çıkarmanız nefes verme sürenizi uzatacak ve nefesiniz üzerindeki kontrolünüzü geliştirecektir.

 

Mırıldanmak derinlere inerek akciğer dokunuzda titre­şim yaratacak ve tıkanıklık hissini ortadan kaldıracaktır.Göğsünüzün sıkıştığını hissettiği­niz zaman uygulayabileceğiniz mükemmel bir egzersizdir. Ameliyatlar sonrası önerilen bir nefes tekniğidir.

 

 

 

 

Sitkari

 

Sitkari ön dişler-ya sıkıca kapalı ya da hafifçe açık-ile hava basıncını ve sesi düzenleyen dil ucu ile hava içeri çekilirken çıkarılan ses.  Bu nefesi uygularken dişlerinizi sıkıp dilinizi damağınızın arkasına yerleştirip, ağızdan nefes alıp burundan nefes verilir.  Susuzluğu gideren bir nefes tekniğidir.

Sithali

Nefes tekniği Sitali ya da dil tıslaması. Serinleten nefes tekniği. En iyisi sıcak havalarda ya da kuvvetli bir yoga seansının sonunda yapılır böylece bu nefes vücudu soğutur.

Dili sanki bir tüp gibi kıvırarak dışarı çıkartın. Dudaklar büzülü ve nefesi dilin kıvrık olan kısmından alarak burundan nefes verin.  5-10 kesz tekrarlayın.

 

Ujjayi – Okyanus Nefesi

Özellikle asana uygulamalarında kullanılarak ekstra güç vererek konsantrasyonu yükseltir. Vinyasa yoga nefes ile birlikte senkronize olur.

Nefes alırken bir çiçeği koklar gibi diyafram kasını sıkarak nefes alın, Nefes verirken boğazınızın arkasını hafif sıkarak hava çıkışını azaltarak  sanki bir aynayı buğular gibi ( ama ağız kapalı bir biçimde.)  Ujjayi nefesini 10 kez tekrarlayın.

Bilgi ve Kayit Icin tiklayiniz