Nefes( Pranamaya )

ASANA PRATİĞİ
PRANAYAMA - NEFES TEKNİKLERİ

UJJAYİ NEFESİ
Hemen hemen tüm yoga duruşlarında Ujjayî nefesi kullanılır . Okyanus nefesi veya muzaffer nefes olarak da bilinir.
Ujjayi nefesinin en önemli özelliği, nefes borusunun boğazın arkasında yer alan glotis ile kısmen kapanmasıdır. Nefes alırken akciğerlerinizi aşağıdan yukarıya doğru doldurun. Nefes verirken göbeği içeri çekerek ve nefes aldığınızdan biraz daha uzun bir süre burundan nefes verin.
• Endişe ve depresyon duygularında azalma,
• Tansiyonu düşürme ve sabitleme,
• Enerji seviyesini yükseltme,
• Kasları rahatlatma,
• Solunum ve sinir sistemlerini sakinleştirip, güçlendirme.
• Akciğerin kapasitesini ve elastikiyetini artırma


NADİ SODHANA
Alternatif burun solunumu olan Nadi Sodhana, denge hissi yaratmak için mükemmel bir nefes tekniğidir.
Bu özel solunum egzersizi beynin sol ve sağ taraflarını dengeler, yin ve yang, yogik perspektifinde bu iki enerjik kanal Ida ve Pingala olarak bilinir. Beynin bir tarafında ve dolayısıyla bir burun deliğinde çoğunlukla daha baskın oluruz ve bazen bu bizim kişiliklerimiz, yaşam koşullarımız veya yalnızca günün herhangi bir saatindeki ruh durumumuza göre bile değişir.

KAPALABHATİ
Kelime anlamıyla zihin temizleyici olarak geçen Kapalabhati; zihni arındıran, enerji veren ve ışıldamayı sağlayan bir nefes türüdür. Aynı zamanda körük nefesi olarak da bilinir.
Kapalbhati süreci nefes alma süreciyle ilgilidir, ancak kendisi bir pranayama türü değildir. Nefes borusunun temizlenmesi işlemi olarak shuddhikriya’lardan biridir. Hatha Yoga, vücut ve zihin arındırması için shatkarmas (6 işlem) veya shuddhi kriya’ya büyük önem vermiştir. Vücudun arıtılması olmadan bir yoga uygulaması için hazır olmayacaktır. Shatkarmas vücudun tüm hayati organlarını, özellikle sindirim, solunum, dolaşım ve sinir sistemlerini temizler ve aktive eder.
*Kriyalar da arındırma prensipleri detaylı olarak verilmiştir.


Etkinlikler