MANTRA

 

Mantra Nedir ?

Yoga ve meditasyon gibi ruhsal uygulamalarla daha popüler hale gelen  mantra tam olarak nedir ve onu nasıl kullanmanız gerekiyor?

Batılılaşmış, modern-günümüzdeki manevi pratiklerimizde “mantra” kelimesi “niyet” olarak ana akım haline gelmiştir. Fakat ikisi aslında oldukça farklıdır. Mantra kelimesi iki parçaya ayrılabilir: “man”, yani akıl ve “tra” ulaşım veya araç anlamına gelir. Başka bir deyişle, bir mantra aklın bir aracıdır - derin bir meditasyon durumuna girmek için kullanabileceğimiz güçlü bir ses veya titreşimdir. Zihni boşaltmak anlamına gelir. Arda arda tekrarlanan hece ve sözcük gruplarının melodiyle birleşmesi Ses ve oluşan titreşimler aracılığı ile kişinin daha yüksek bir bilince ulaşmasını, konsantrasyonu artırarak, huzura ulaşmasını hedefler.

Mantra ; Aklı hayallerden ve maddi isteklerden serbest bırakmayı amaçlar. 

Günlük hayatta kullanabileceğimiz bazı sanskrit mantraları aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca kendi mantranızı pozitif olarak niyetleyip  de kullanabilirsiniz.  

1. AUM veya OM
AUM veya OM, her sesin (Aaa-Uoo-Mmm) yaratılış, tezahür ve yıkımı temsil ettiği söylenen evrensel titreşimdir. ses dalgaları üzerinde dünyaya neler yolladığınızı düşünün ve bir niyete odaklanın. OM titeşimini kendi iyiliğinize, ailenize, topluluğunuza veya dünyaya ithaf edin.Bir göletin içine düşmüş bir çakıl taşı gibi, OM'nuzun dalgalanmasına izin verin.

Pratik öneriler:

Yoga asana uygulamanıza başlamadan önce bir ila üç kez
Yoga asana uygulamasını kapatmak için bir ila üç kez
Oturmuş meditasyon öncesi veya sonrası
Her zaman, her yerde 


2. Lokah Samastah Sukhino Bhavantu
 Sanskrit ilahisi: “Her yerde herkes mutlu ve özgür olsun. Düşüncelerimiz, sözlerimiz ve eylemlerimiz bu mutluluk ve özgürlüğe bir şekilde katkıda bulunabilir.

”Bu mantra, kendiniz de dahil olmak üzere tüm varlıklara sevgi dolu bir sunuş olarak söylenebilir .

Pratik öneriler:

Yoga asana pratiğinden önce veya sonra 
Oturmuş meditasyon öncesi veya sonrası
Çocuklarla merhamet, kapsayıcılık ve hoşgörü dersleri olarak 
Zorlu bir günden sonra :) 


3. So Hum
Sanskritçe tercüme edilen bu mantra “Ben ” anlamına gelir. “ Bu mantra, Kök Çakranın dengelenmesi, kendi kendine sevgiye bağlanması ve “yeterli olmanız” ile bağdaştırmak için harikadır. Eğer sizin için doğruysa, daha fazla olumlama yapmaya çalışın: Şimdi buradayım. Tam olarak olmam gereken yerdeyim. Güvendeyim. Ben oluyorum. Ben yeterliyim.


4. Asatao ma sadgamaya / Tamaso ma jyotir gamaya / Mrtyorma amrtam gamaya / Om shanti shanti shanti 

Bu mantra, Hindistan'dan gelen eski felsefi yogi metinlerden biri olan Upanishad'lardan geliyor. “Doğruluktan gerçeğe, beni karanlıktan aydınlığa götür, beni ölümden ölümsüzlüğe, Om huzuruna, barışa, barışa götür” şeklinde çevirilir

Uygulama önerisi:

Bir grup insanla Kirtan 
Bir yolculuğa çıkmadan önce 
Yılın başında, mevsim geçişlerinde


5. LAM-VAM-RAM-YAM-HAM-OM- (Bija Mantra)
Her çakranın uyarılması için bija mantra kullanılması tavsiye edilir. Sırasıyla, her ses yedi büyük enerji merkezi ile uyuşmaktadır: Muladhara, Svadistana, Manipura, Anahata, Visshudha, Ajna ve Sahasrara. Hayatınızın herhangi bir alanında dengeden çıktığınız zaman bu mantraları kullanın.

Uygulama önerisi:

Bu mantrayı pranayama olarak kullanın: tam olarak nefes alın ve sonra nefesin üzerindeki tüm sesleri söyleyin
Bu mantrayı yedi kez, her çakra için bir kez söyleyerek tekrarlayın

Bilgi ve Kayit Icin tiklayiniz