Kriya

Kriya kelimesi eylem anlamına gelir.
Kundalini Yoga’da bir kriya belirli bir sonuca doğru duran duruş, nefes ve ses dizisidir. Bir Kriya’nın uygulanması, beden, zihin ve ruhu aynı anda etkileyen bir dizi fiziksel ve zihinsel değişikliği başlatır. Karaciğeri destekleyen, Salgı bezlerini dengeleyen, hipofizi uyaran, omurga esnekliğini arttıran pek çok kriya var. Her kriya farklı bir etkiye sahiptir.
Altı ana yoga arındırma prensibi aşağıdaki gibidir:

1. Neti
İki tip Neti vardır: Jala Neti ve Sutra Neti.
Jala Neti - Tuzlu su ile Tekniği:
Özel olarak yapılmış olan Neti Pot’u sıcak, tuzlu su ile doldurun. Suyun sıcaklığı, 1 litre su * için yaklaşık 1 çay kaşığı tuz ile 38-40 ° C olmalıdır *. Başınızı bir lavabo üzerine yan yatırarak Neti Pot’unun ağzını sağ burun deliğine hafifçe sokun . Kafayı hafifçe bükün ve aynı anda kafayı sola yatırın, böylece su burun deliğinden dışarı akabilir. Nefes alma işlemi açık ağızdan gerçekleşir. Potanın yaklaşık yarısını sağ burun deliğinden geçirin. Aynı işlemi diğer burun deliğinden yaparak gerçekleştirin. Neti’nin günlük olarak uygulanması önerilir.
Yararları:
Başın içindeki tüm duyu organları üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Görmeyi güçlendirir ve yorgun gözleri hafifletir (örneğin, bilgisayarda uzun saatler çalıştıktan sonra). Neti baş ağrılarını hafifletmede de yardımcı olabilir. Bellek ve konsantrasyonu iyileştirir. Burun ve sinüs boşlukları ile ilgili problemler için de yararlıdır. Soğuk algınlığı ve sinüzitlere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Neti düzenli kullanıldığında saman nezlesi ve polen alerjilerini de tedavi edebilir veya en azından rahatlatabilir.
Dikkat:
Şiddetli bir soğuk algınlığınız varsa veya kulak ağrısı çekiyorsanız yapmamanız önerilir.


Sutra Neti
Kauçuk Kateter veya Mumlu Pamuklu Neti Bu tür Neti, önceden eritilmiş balmumu veya yumuşak kauçuk kateterle batırılmış pamuk ipliği ile gerçekleştirilir. Yoga eğitmeni rehberliğinde uygulanmalıdır. Tıpkı Jala Neti’de olduğu gibi, Sutra Neti de burnu iyice temizler. Kateterin masaj etkisi, tuzlu suyla durulamadan daha yoğun bir şekilde çalışır.
Bu teknik, solunum problemleri veya dar burun delikleri olan insanlar için çok yararlıdır. Uygun uygulama ile her iki günde bir veya her gün gerçekleştirilebilir.

2. Dhouti
Özofagus (yemek borusu) ve midenin saflaştırılması. Bu teknik Gaj Karn olarak da bilinir. Gaj fil demek. Bir fil karnında mide bulantısı geçirdiğinde, gövdeye gırtlak derinliklerine ulaşır ve karın içeriğini emer. Bu nedenle bu teknik doğası gereği bize gösterilir. Karında yüksek asitlik olduğunda veya sindirilemeyen veya kötü birşey yendiği zaman bulantıyı hafifletmeye yardımcı olur. Bu teknik, gıda alerjilerini ve Astımı rahatlatabilir.


Jala Dhauti veya Kunjala Kriya Tekniği:
İki litre sıcak su (40°) 1 çay kaşığı tuz ile karıştırın. Dik durun ve suyu camla hızlıca için. Hafifçe öne eğin, sol elinizi alt karnın içine doğru bastırın ve sağ elin indeks ve orta parmaklarını kısmen boğaza doğru uzatın. Eşzamanlı olarak, bulantı uyandırılması için dilin aşağısına doğru bastırın. Bu, haftada bir veya iki kez tekrarlanabilir ve boş karnına yapılması önerilir.
Yararları:
Gastrit, alerji ve astım üzerinde faydalı bir etkisi vardır. Ağız kokusunu ortadan kaldırır.


Sutra Dhauti Tekniği:
Bu teknik, uzunluğu 3 metre ve genişliği 10 cm olan bir pamuk şeridinin kullanılarak uygulanır. Bu tekniğin ilk uygulaması bir yoga eğitmeni rehberliğinde yapılmalıdır.
Yararları:
Dhauti gibi bu teknik mideyi temizler ve yüksek asiditeyi hafifletir. Üst solunum yollarını arındırır ve böylece astımı, ve polen alerjilerini hafifletir.
Dikkat:
Bu egzersizi yüksek tansiyon veya göz tansiyonu olanların uygulamaması tavsiye edilir.


3. Nauli
Karın kaslarının içeriye doğru bükülmesi. Yoga’da her kas günde en az bir kez hareket etmeli kuralı vardır. Bu, enerjimizi tekrar akışa sokar ve tıkanıklığı raçar. Enerji su gibidir. Duran su saf olmaz ve kokuşmuş olur. Öte yandan, akan su her zaman saf kalır. Karnımıza ve bağırsak kaslarımızı günlük hareket ettirmemizin nedeni de budur. Nauli sindirimi ve eliminasyon sürecini çok etkili bir şekilde destekler.
Bir ön çalışma olarak aşağıdaki tekniğin uygulanması önerilir.


Agnisara Kriya Hazırlık Çalışması Tekniği:
Bacaklar kalça hizasında açık, Dizleri hafifçe bükerken burundan aldığınız nefesi ağızdan tamamen vererek, karnınızı içeri çekin. Karın kaslarının rahatlamasına izin verin, hiç nefes almadan, karın duvarını güçlü ve hızlı bir şekilde 10-15 defa içeri ve dışarı doğru hareket ettirin. Burundan nefes alarak tekrar dik durun. Egzersizi 3-5 kere tekrarlayın.
Agnisara Kriya Yararları:
Agnisara Kriya Manipura Çakrasını aktive ederek «sindirim ateşi» ni uyandırır. Metabolizma üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve diyabet için faydalıdır.
Dikkat:
Sadece mide boşken uygulanması tavsiye edilir. Hamilelik, menstruasyon veya herhangi bir karın ameliyatı sonrasında bu tekniği uygulamayın. Bağırsak veya pankreasta herhangi bir hastalık varsa bu tekniği uygulamadan önce bir Doktora danışın. Agnisara Kriya uygulamasıyla birkaç hafta boyunca karın kasları güçlendirildikten sonra Nauli uygulanmaya başlanabilir.


4. Basti
Basti uygulaması çok eskiden, çömelme pozisyonunda otururken nehirde yapılırdı. Günümüzde bu teknik bağırsağın alt segmentini temizlemek için bir lavman olarak uygulanmaktadır.


5. Tratak Konsantrasyonu belli bir noktaya veya mum alevine odaklama Tekniği:
Bir mumun önünde meditasyon pozuna oturun. Mumu, göğsünüzle aynı yükseklikte uzaklığı bir kol uzunluğunda olacak şekilde yerleştirin. Mum çok yükseğe yerleştirilirse, gözlerde yanma hissi oluşturabilir. Gözlerinizi kapatarak Mantra’nızı meditasyonda olduğu gibi tekrarlayın.
Gözlerinizi açın ve alevin üst kısmında en parlak olduğu yere konsantre olun. Gözlerinizi tekrar kapatın. Uygulamayı 3 kez tekrarlayın.

Uygulama zamanı aşamalı olarak oluşturulmalıdır. İlk aşamalarda alevi yalnızca yaklaşık 10-15 saniye boyunca inceleyin. Bu zamanı yavaşça arttırın, Bir de siyah kağıda beyaz bir noktaya veya beyaz kağıda siyah bir noktaya bakarken Trataka’yı uygulayabilirsiniz.
Yararları:
Göz kaslarını güçlendirir, görüş ve hafızayı geliştirir. Uyku probleminin giderilmesine yardımcı olur. Konsantre olma yeteneğini güçlendirir. Sezgi, görselleştirme ve irade yeteneğini geliştirir.
Dikkat:
Bu egzersiz ruhsal sorunu olan insanlar için uygun değildir. Şizofreni veya halüsinasyon eğilimi olanlar Trataka uygulamamalıdır.


6. Kapalbhati ( Körük Nefesi)
Kapala = kafatası
Bhati = ışık (algılama, bilgi)
Kapalabhati, kısa ve kesik olarak nefes vermeye odaklanarak yapılır. Burundan nefes verilirken karın içeriye doğru çekilir. Solunum, havayı ciğerlerden dışarıya doğru iten, alt karnın (pubis ve göbek arasında) güçlü kasılmaları tarafından üretilir. Nefes alma ise, havayı ciğerlere geri emen bu kasılmanın serbest bırakılmasına verilen tepkilerdir.


Bhastrika
Bhastrika Pranayama uygulanmaya başlamadan önce, Nadi Shodhana Pranayama’nın en az üç ay boyunca uygulanmış olması gerekir.
Uygulama:
Vücudun durgunluğunu hissedin ve nefes akışını izleyin. > Elini Pranayama Mudra’ya kaldır. > Sağ burun deliğini başparmak ile kapatın ve sol burun deliğinden 20 kez hızlı bir şekilde ardına kadar nefes alıp verin. Karın duvarı körük gibi içeriye girip çıkmaktadır. > 20. nefes ile sol burun deliğinden derin nefes alın ve aynı akışı diğer burun deliği ile gerçekleştirin. burun deliğini değiştirin. Sağ burun deliğinden körük nefes almaya devam edin. > 20. nefes ile derin nefes alın ve sağ burun deliğinden yavaşça teneffüs edin. Daha sonra egzersizi her iki burun deliği açık olarak tekrarlayın.
Yararları:
Bhastrika Pranayama Tüm bedeni yenileyici ve gençleştirici bir etkiye sahiptir ve hafızayı geliştirir. Dolaşım uyarılır. Beyne doğru artan kan akışı görme ve işitmeyi geliştirir. Akciğerleri güçlendirir ve solunum sistemi hızlı ve derinden arıtıldığı için bronşit için faydalıdır. Sindirim fonksiyonu uyarılır ve metabolizmayı geliştirir. Yağların parçalanmasını hızlandırır. Bu nefes tekniği Manipura Çakrasını harekete geçirir.
Dikkat:
Bu nefes tekniği önceki nefes teknikleri uzun süre uygulandıktan sonra Yoga eğitmeni onayladıktan sonra yapılması tavsiye edilir. Akut astım, kalp rahatsızlığı veya ateş olduğunda bu egzersiz yapılmamalıdır.


Mudralar
Mudra «mühür», «jest» ya da «işaret» anlamına gelir. Yoga mudraları sıklıkla eller ve parmaklarla ve gövde ile uygulanan sembolik hareketlerdir. Enerji akışını kolaylaştırma hafıza gücünü arttırma, zihinsel bozuklukları tedavi etme, romatizmal hastalıklarla savaşma vb. birçok şifa içeren özelliğe sahiptir.


Dua Hareketi (Namashkar Mudra)
Her iki el avuç içleri kapanır parmaklar birbirine değecek şekilde kalp hizasında.

Öğretme Hareketi (Dharmacakra Mudra)
Göğüs önünde iki elle, işaret parmağının ucu ba parmak ucu ile birleşerek uygulanır.Merhamet Hareketi (Varada Mudra)
Sağ avuç içi dışarıya doğru açık ve asılı durumda baş parmak hafif içeriye doğru.


Meditasyon Hareketi (Samadhi Dhyana Mudra)
Her iki el kucağın üzerinde üs üste durur, avuç içi yukarıya doğru, baş parmaklar birleşir.Korkusuzluğun Hareketi (Abhaya Mudra)
Sağ el hafif yukarıya doğru kalkık, avuç içi dışarı dönük. Ayrıca bırakma vazgeçme mudrası olarak da bilinir.Danışma Hareketi, (Vitaka Mudra
Buda’nın öğretilerini açıklar. Kaldırılmış ellerle baş parmağı ile işaret parmak uçları birbirine değiyor.


Kötü Enerjiyi Bloklayan Hareket (Tarjani Mudra)
Orta parmak ve işaret parmakları içeri bükülürken, baş parmak ile tutulur.Acıyı Bırakma Hareketi (Buddha-Shramana Mudra)
Avuç içleri açık yukarı bakacak şekilde.


Konsantrasyon, Meditasyon Hareketi (Gyan Mudra)
Baş parmağınızın ucu ile parmak ucuna dokunun ve kalan üç parmağınızı serbest bırakın.


Hiçlik Hareketi Shoonya Mudra
Hiçlik, ya da gökyüzü ya da Sanskritçe’deki Akasha (Uzay, Boşluk Eter Elementi) (geçmişteki olayların bir kaydının basıldığı eterin içinde her yeri kapsayan bir alan olduğu söylenebilir.) ile ilgilidir.
Uzay tüm vücudumuzun her hücresi üzerindedir. Vücutta fazla akasha unsuru olduğunda çeşitli hastalıklara neden olur. Akasha unsurunda bir dengesizlik olduğunda Shoonya mudra iyileştirmeye yardımcı olur. Orta Parmak avuç içine kıvrılarak baş parmak üstte olacak şekilde tutulur.Hava Hareketi (Vayu Mudra)
İşaret Parmağı kıvrılarak başparmak ile kavranır. Hava dengesizliği nedeni ile oluşan rahatsızlıkları gidermek için kullanılır.


Yoni Mudra
Dış dünyanın kaosundan tamamen ayrılmaya ve zihni susturmaya yardım eder. Yoni «rahim» anlamına gelen kelime ile türetilmiştir, çünkü uygulayıcı dünyayla herhangi bir dış temasa sahip değildir ve bu nedenle bilincin dışa vurumu yoktur.


Etkinlikler