Bandhalar (Enerji Kilitleri)

Bandhalar veya enerji kilitleri, yoga geleneğine dayanan eski bir uygulamadır.
Bandha, kilitlemek, kapatmak, durdurmak demektir. Bir Bandha uygulamasında, vücudun belli bir alanına enerji akışı engellenir. Bandha bırakıldığında, bu, artan bir basınçla enerjinin vücuda daha güçlü bir şekilde taşınmasına neden olur.

Dört çeşit Bandha vardır:
*Mula Bandha - Anal Kilit
*Uddiyana Bandha - Diyaframın Kaldırılması
*Jalandhara Bandha - Çene Kilidi
*Maha Bandha - Üç Bandhanın hepsinin aynı anda uygulanması
Genellikle nefes Bandha uygulaması sırasında tutulur. Mula Bandha ve Jalandhara Bandha nefes verirken olduğu kadar nefes aldıktan sonra da uygulanabilir. Uddiyana Bandha ve Maha Bandha sadece nefes verdikten sonra uygulanır.
Yararları:
Bandhalar kan akışını geçici olarak durdurduğundan, eski, ölü hücreleri dışarıya atmaya yardımcı olurken, Bandha’nın serbest bırakılmasıyla birlikte taze kan akışı artar. Böylece tüm organlar güçlenir, yenilenir ve canlandırılır ve dolaşım düzelir. Bandha’lar, beyin merkezleri, Nadi’ler ve Çakralar için de faydalıdır. Enerji kanalları arıtılır, blokajlar serbest bırakılır ve enerji değişimi geliştirilir. Bandhalar stres ve zihinsel huzursuzluğu hafifletir, iç uyum ve dengeyi sağlar.
Dikkat:
Bandhaları uygulamaya başlamadan önce önceki seviyelerin nefes teknikleri uzun bir süre düzenli olarak uygulanmalıdır.


1. Jalandhara Bandha
Özellikle nefes kontrolü için üç önemli «bağ» dan biridir.
(jah-lahn-DHA-rah bahn-dah)
jala = net (kuşları veya balıkları yakalamak için)
Dhara = rulman, destekleyici
bandha = bağ, kilit
Jalandhara, çenenin sternumda rahatça dinlenmesini gerektirir (boyun fleksiyonu). Çoğu yeni başlayanlar, yalnızca çeneyi düşürme hatasına düşerler; Aslında çene sternum tarafından yarı yolda karşılanmalıdır. Bu tamamlayıcı hareketlerin odak noktası, çenenin alt kısmının boynun ön tarafından karşılandığı boğaza bükülmesi

dir.

Boynunuzun arkasını uzatma, omuzlarınızı serbest bırakma ve Sarvangasana ve Setu Bandha Sarvangasana gibi pozlarda göğsünüzü açmaya çalışın. Asla çenenizi göğüs kafesine zorlamayın. Derin nefes alıp nefesinizi tutun. Elleri dizlerine koyun, omuzları kaldırın ve sırtınızı düz tutarak çeneyi hafifçe öne doğru eğin. Soluk borusu ve özofagus sıkıca kapanacak şekilde çeneyi sıkıca göğüsten veya boğum kemikleri arasından bastırın. Vishuddhi Çakrasına konsantre olun ve nefesinizi rahatça muhafaza edin. > Başınızı kaldırın ve derin bir nefes alarak başlangıç konumuna geri dönün.
Yararları:
Bu egzersiz, iç enerji merkezlerini, özellikle de Vişuddhi Çakrayı uyandırır. Uzun süre nefes tutma becerisini geliştirir ve konsantre olma yeteneğini geliştirir. Boğaz hastalıkları için faydalıdır ve tiroit fonksiyonlarını düzenler.
Dikkat:
Nefes bedeninizin ve nefesinizin izin verdiği süre boyunca tutulur. Mevcut bir tiroid problemi varsa pratik yapmadan önce bir Doktora danışın.


2. Mula Bandha
Uygulama:
Derin nefes alıp nefesinizi tutun. Elleri dizlerine koyun, omuzları kaldırın ve üst gövde hafifçe öne doğru eğin. Muladhara Çakrasına konsantre olun ve sıkıca anal kasları kasıp aktif hale getirin. Kas kasılmasını ve nefesini mümkün olduğunca uzun süre tutun. Nefes vererek kilidi açın ve başlangıç konumuna geri dönün.
Yararları:
Pelvik bölgesinde hemoroid ve tıkanıklığı hafifletir. Otonom sinir sistemini yatıştırır, sakinleştirir ve zihni rahatlatır. Muladhara Çakrasını harekete geçirir ve arındırır. Uyku durumunu düzene sokar ve Kundalini Shakti’yi uyandırır.
Dikkat:
Mula Bandha’nın daha uzun ve yoğun uygulaması sadece deneyimli bir Yoga Eğitmeni rehberliğinde yapılmalıdır.


3. Uddhiyana Bandha
Uygulama:
Tamamen nefes verin ve nefesini tutun. Elleri dizlerine koyun, omuzları kaldırın ve gövdeyi hafifçe öne doğru eğin. Manipura Çakrasına konsantre olun, karın kaslarını mümkün olduğunca karın boşluğuna çekin.
Yararları:
Manipura Çakrasını ve solar pleksus’u etkinleştirir. Bağırsak aktivitesini hızlandırır ve kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur. Pankreası uyarır ve şeker hastalığına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Zihni dengeler, sinir ve öfkeyi yatıştırır ve depresif ruh halini ortadan kaldırır.
Dikkat:
Sadece boş bir karnına yapın! Bu Bandha’yı yüksek tansiyonu olanların uygulamaması önerilir.


Etkinlikler