Ayurveda Nedir?
Ayurveda veya ayurvedik tıp ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkmış ve 5.000 yıldan fazla bir süredir kullanılan bir sağlıklı yaşam sistemidir. Ayurveda sağlıklı yaşam uygulamalarıyla ( masaj, meditasyon, yoga, diyet ve bitkisel çözümler ) hastalıkları önleme ve tedavi etmeye yönelik bir uygulamadır. Ayurveda vücudu bir bütün olarak görür. Ayurveda sadece kişinin fiziksel problemlerini tedavi etmez. Ayrıca sağlığını geliştirmek için yaşam şekli uygulamalarını da değiştirir.
Ayurvedaya göre doğadaki 5 element ( uzay, hava, ateş, su ve toprak ) vücutta 3 bileşen olarak bir araya gelirler. Bunlar Vatta, Pitta ve Kapha’dır. Bunlara dosha denir. Doshalar doğanın temel elementleriyle ve vücudun fonksiyonlarıyla yakından ilgilidir. Bu doshaların dengesinin optimal sağlık için gerekli olduğu düşünülmektedir. Hava ve uzay Vatta’yı temsil eder. Vatta kasları, eklem hareketlerini, solunumu ve kalp atımlarını kontrol eder. Vatta ayrıca anksiyete, korku, acı ve diğer sinir sistemi fonksiyonlarını da kontrol eder.
Ateş ve su Pitta’yı temsil eder. Pitta’nın sindirim, metabolizma, zeka ve cilt rengi gibi vücut fonksiyonlarını kontrol ettiği düşünülmektedir. Pitta duyguları, öfkeyi, nefreti ve kıskançlığı yönetir. Toprak ve su Kapha’yı kontrol eder. Vücudun fiziksel yapısı ve bağışıklık sistemi Kapha tarafından yönetilir. Duygusal tepkilerin ( sakinlik, affetme, sevgi, aç gözlülük ) Kapha tarafından kontrol edildiği düşünülmektedir. Doshalar ayrıca kişilerin fiziksel durumu ve kişilikleriyle de ilgilidir. Vatta vücut görünümü küçük ve ince olmaya yatkındır. Pitta vücut sitili daha orta ve kaslı bir vücudu ifade eder. Kapha görünümü ise genelde daha büyük ve gelişmiş bir vücut görünümüdür.
Ayurveda’da tedavi yöntemleri nelerdir?
Ayurvedik tıpta hastalıklar birçok yolla tedavi edilir. Bu yöntemler arasında diyet değişiklikleri, bitkisel çözümler ve egzersiz vardır. Ayurvedik felsefeye göre ayrıca yoga, meditasyon veya danışmanlık da hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olur.
Ayurveda ne için kullanılır?
İnsanlar Ayurvedik uygulamaları sağlıklı olmak, stresi azaltmak ve esnekliği, kuvveti ve dayanıklılığı geliştirmek için kullanır. Araştırmacılar yoga ve meditasyonun astım, yüksek kan basıncı ve artrit gibi sorunları tedavi etmek için etkili yöntemler olabildiğini bulmuşlardır. Ayurveda sağlığı geliştirmek, hastalıkları tedavi etmek için uygun bir diyet yöntemini de kullanır. Diğer yandan bitkisel ilaçlar da kişinin dosha tipine göre reçete edilmektedir.

Etkinlikler