Virtual Data Suites: How so that you can The right way implement Required research Places
1 Mart 2018

Neden Yoga? Yogaya Nasıl Başlarım

 

 

 

NEDEN YOGA

 

Tarihsel olarak yoga, sadece bir öğretim metodundan ibaret değil, bir yaşam biçimiydi. Kişinin kendini meditasyon tekniklerine,  sağlıklı beslenme alışkanlıklarına, asanalara, temizlik alışkanlıklarına, sosyal etkileşim ve çalışma içeren bir yaşam tarzına ve kültürüne adadığı bir yaşam biçimi.

Bu teknikler; bedensel , zihinsel ve ruhsal farkındalık seviyelerimizi arttırarak  daha sağlıklı bir bilinç ile hayatı algılamamıza da yardımcı oluyor. Günlük hayatın stresinden, zihnin bitmek bilmeyen endişe ve korkularla dolu düşüncelerinden arınarak kendimizle yeniden iletişim kurmamıza olanak sağlıyor.

Bazı yoga metodları, ‘zihin dalgalanmalarını’ hafifletmek için nefese odaklayan spesifik meditasyon tekniklerini kullanır, Solunumun doğru alınması, oksijenin beyne akışını kolaylaştırır. stres ve gerginliği azaltarak rahat hissetmemize olanak sağlar.

Yükselen manevi değerlerin yanı sıra, fiziksel bedenimiz hakkında kendimizi rahat hissederek , meditasyonda kendimizle iç bağ kurmamıza olanak tanır. Bu, sonuç olarak başkalarını algılamamıza yansır ve merhamet ve farkındalık geliştirerek ilişkilerimizi geliştirmeye yardımcı olur.

Yoga Asanaları tüm kas gruplarını çalıştırır ve karşıt ( antagonist )  kas gruplarını da aynı anda çalıştırarak dengelemeye odaklanır. Kaslardaki Esneklik beraberinde kuvveti de getirir. Beden farkındalığı ile birlikte bilinçli yapılan her egzersiz için yaralanma ve sakatlanma riskini azaltır.

Yoga’nın yararlarını, her birey hayatına kattığı ve uyguladığı kadarıyla deneyimler.  Yoga Herkes için farklı yaklaşımlar ve çeşitlilikler sunarak atılan her adım için müteşekkir olma duygusunu geliştirir.

 

 

YOGAYA NASIL BAŞLARIM

Yoga ‘ya başlamak istiyorsun ama nasıl bilmiyorsun, birkaç grup dersine girdin ve senden daha ileri seviyede olanları gördükçe belki de kendine olan güvenini kaybettin, kalabalık yoga sınıfları içinde boğuldun, bir çok farklı stil arasında kafan karıştı. İşte sana yoga’ya nasıl başlarım sorusu için rehberlik edecek bazı öneriler ;

  • Önce Derin Bir Nefes Alın J
  • Uyumlandığınız bir yoga Eğitmeninden Yardım Alın
  • Yoga’ya başlangıç sınıflarına veya atölye çalışmalarına katılın.
  • Beklentileri bir kenara bırakın ve sadece adım atın.
  • Eski yoga metni Patanjali Yoga Sutra, Yoga duruşunu (asana) Sthira Sukham Asanam olarak tanımlar. Duruşları sadece rahatça yapabildiğiniz kadar yapın, limitlerinizi gözlemleyin ve bir adım ötesini nefesi referans alarak ilerleyin
  • Kendinizi yoga sınıfındaki diğer öğrencilerle karşılaştırmaktan kaçının. Her beden türünün eşsiz olduğunu ve farklı insanların farklı uzmanlık düzeylerinde olduğunu unutmayın. Bazıları, belirli bir asana’yı kolayca uygulayabilirken diğerleri oraya gitmek için biraz daha zaman ve pratiğe ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle, stres altına girmeyin ve kendinizi zorlamayın.

Uygulamanın ilk günlerinde kaslarda biraz acı hissederseniz endişe etmeyin. Ancak herhangi bir ağrı varsa eğitmeninize derhal haber verin. Buradaki temel nokta, yoga pratiğinizde düzenli olmak ve sabırlı olmaktır.

  • Yoga pratiği öncesinde ağır yemekler yemekten kaçının.

Comments are closed.

Etkinlikler